• м. Київ, вул.Золотоворітська, 6-Б
  • +38 (044) 239-93-74
Обліковий запис
Зачекайте, авторизація...
×

Агрохолдинги відзвітувалися за перше півріччя. Хто не переживе друге?

Косюку, Петрову, Бєликову, Іванчику, Касьянову і Журавльову вдалося поліпшити фінансові результати, а Бахматюк – на грані дефолту.

Українські публічні агрокомпанії відзвітували про результати роботи в першому півріччі поточного року. З 11 агрохолдингів тільки 5 показали позитивні результати, інші 7 завершили період зі збитками. Однак майже всі компанії, що закінчили півріччя в мінусі, показали результат краще, ніж рік тому (за аналогічний період), але є й відверті аутсайдери.

Лігабізнесінформ розбиралася в тім, які агрокомпанії оздоровлюються після кризи та втрат від девальвації, а кому вже найближчим часом загрожує дефолт.

Вийшли в плюс

Традиційно кращі фінрезультати продемонструвала компанія Бориса Бєликова Овостар Юніон і Індустріальна молочна компанія (ИМК) Олександра Петрова. Якщо в першому випадку прибутковість ($27,04 млн. за підсумками півріччя, що на 42% вище показника аналогічного періоду 2014 року) традиційна через відсутність кредитів (материнська компанія з реєстрацією на Кіпрі взяла на себе всі зобов'язання), то у випадку з ІМК досягненню такого результату сприяло істотне скорочення боргу – на $30,9 млн., до $108,7 млн.

За словами аналітика інвестиційної компанії Eavex Capіtal Івана Дзвінки, результати Овостара пояснюються зростанням продажів яєць на 40% і нарощуванням експорту. "Додатковий позитив – низькі ціни на зернові, що знижують собівартість для компанії", - говорить він. При цьому зі звіту випливає, що Овостар продає на експорт яйця з невеликою премією до ціни на українському ринку, що може свідчити про намір зайняти ринкову нішу за кордоном. Що стосується ІМК, то на руку компанії грає той факт, що 90% виручки холдингу – у твердій валюті, але лише 60% витрат прив'язані до долара, констатує І.Дзвінка. Керівник аналітичного відділу компанії Concorde Capіtal Олександр Паращий відзначає, що використання Овостаром коштів акціонерів довело свою ефективність. За його словами, акції Овостара сьогодні - одні з фаворитів для інвесторів. Аналогічної думки аналітик дотримується й щодо паперів ІМК.

Позитивний результат показала Астарта Віктора Іванчика: прибуток в 22,9 млн. євро - це майже вдвічі більше, ніж у січні-червні 2014 року. Компанія відзначає, що експортна виручка досягає рекордних 38% у структурі загальних доходів, що дозволило заробити і нівелювати ризики девальвації.
Результати Агроліги і Cereal Planet традиційно позитивні, оскільки компанії котируються тільки на альтернативній площадці Варшавської фондової біржі NewConnect, і залучення більших грошей для цієї площадки нехарактерно. При цьому в компанії Агроліга змогли заробити на експорті соняшникової олії: прибуток компанії зріс в 4 рази - до 2,1 млн. євро. Cereal Planet завдяки збільшенню обсягів виробництва круп і їхніх продажів збільшила прибуток в 10 разів - до 2,65 млн. євро.

Датська Trіgon Agrі, на відміну від конкурентів, скоротила чистий прибуток в 2,5 рази – до 2,47 млн. євро. Як відзначається у звіті компанії з посиланням на голову ради директорів і засновника компанії Йоакима Хеленіуса, фінансові показники за півріччя нижче, ніж за минулий рік, через зниження цін на сировинні товари на світових біржах.

"Сильні опади на початку збиральної кампанії затримали її приблизно на три тижні. Такі умови збирання ранніх сільгоспкультур призвели до зниження їхньої врожайності, зокрема ріпаку і пшениці", - додає він.

До прибутків не дотягли

Згідно з оприлюдненими біржовими фінзвітами, не змогли перебороти збитки в компанії Миронівський хлібопродукт Юрія Косюка, оскільки компанія одержала $254 млн. збитку через курсову різницю. У цілому за півріччя чистий збиток МХП склав $61,2 млн., але ці результати в рази краще торішніх: у першому півріччі 2014-го чистий збиток досяг $270 млн. через втрачені на різниці курсів $454 млн. За словами фіндиректора компанії Вікторії Капелюшної, якщо курс гривні залишиться стабільним, то за підсумками року МХП повинен одержати $1,2 млрд. доходів, внаслідок чого показник EBІTDA може зрости до $500 млн. МХП планує створити нові потужності з виробництва інкубаційних яєць, поступово замінюючи імпорт, а також побудувати нові потужності з виробництва курятини. Ю.Косюк зізнався, що збирається розширювати земельний банк компанії.

На думку старшого аналітика інвестиційної компанії Арт Капітал Андрія Патіоти, у МХП є всі шанси зберегти за підсумками року операційну рентабельність на рівні не нижче 30% навіть у IV кварталі.

"Цьому будуть сприяти високий урожай в Україні та триваюче зростання цін на курятину на внутрішньому ринку", - вважає він.

І.Дзвінка позитивно оцінив намір імпортозаміщення інкубаційних яєць у компанії.

"Робота над зниженням частки імпорту - правильне рішення. Самодостатність пропала в середині 2014-го, коли були закриті активи МХП з інкубування яєць, розташовані на Донбасі", - повідомив він.

Він підкреслив, що добитися гарних результатів у кризовій ситуації в Україні агрохолдингу вдалося за рахунок постійного розвитку вертикально інтегрованої бізнес-моделі, що продовжує бути сильним двигуном поступового розвитку і зростання потужностей як у виробництві курятини, так і у вирощуванні зерна.

Поліпшив показники і Агротон Юрія Журавльова: компанії вдалося вдвічі скоротити збиток. Якщо рік тому підприємство показало $36,6 млн. збитку, то в січні-липні цей показник знизився до $18,23 млн. У компанії такий результат пояснили стабілізацією гривні і зупинкою птахівницького бізнесу на непідконтрольних територіях, завдяки чому компанія списала 15 млн. збитку.

У п'ять разів скоротив чистий збиток агрохолдинг Сергія Касьянова KSG Agrо – до $3,83 млн. Зробити це компанії вдалося завдяки реструктуризації боргу. Агрохолдинг передав на баланс Укрсоцбанку, одного з найбільших кредиторів компанії, борошномельні потужності та елеватор "Переробник" на погашення близько $4 млн. кредитів. У свою чергу, Укрсоцбанк передав ці основні засоби в оренду KSG Agro. Крім того, сторони підписали опціон зворотного викупу протягом  п'яти років. Усього фінустанова схвалила реструктуризацію $7 млн. боргу з $30 млн. Основна частина боргу компанії, за словами Касьянова, у гривні.

Молочний холдинг Анатолія Юркевича, незважаючи на марні спроби реструктуризації боргу, все-таки  скоротив збиток на 12% - до 24,2 млн. євро. Через зниження попиту на сухе молоко, ставку на виробництво якого Мілкиленд зробив після ембарго Росії, істотно поліпшити результат компанії не вдалося. О.Паращий говорить, що спроби Мілкиленда переорієнтуватися на ринки України і Польщі не дали відчутних результатів.

"У той час як керівництво робить все можливе, щоб змінити маркетингову стратегію Мілкиленда, компанія вимагає більших зусиль від основних акціонерів - зокрема, інвестування й реструктуризації", - вважає він.

На грані дефолту

Найбільший аграрій країни Олег Бахматюк дуже близько підійшов до межі. Його Авангард показав вкрай низькі фінансові результати. Чистий збиток Авангарду в січні-червні 2015 року склав $152,4 млн. проти чистого прибутку за аналогічний період 2014 року $51,99 млн. О.Бахматюк пояснює це кризовими явищами в Україні, але зізнається, що $28,9 млн. компанії перебували в банку Фінансова ініціатива, який у серпні був визнаний Нацбанком неплатоспроможним.

"Авангард переживає найважчий час у своїй історії, оскільки компанії довелося зіштовхнутися з рядом проблем на внутрішньому і світовому ринках: зниженням споживчого попиту, низькою ціною на свої продукти через несприятливі обмінні курси між гривнею і іншими основними валютами", - цитує у звіті компанії CEO Авангарду Ірина Марченко.

За її словами, компанії довелося відкоригувати свої виробничі процеси, щоб звести до мінімуму вплив на активи компанії і її фінанси перерахованих вище факторів. Нагадаємо: Авангард через анексію Криму втратив там фабрику, і три виробничих об'єкти закриті на Донбасі.

А.Патіота говорить, що навіть не зважаючи на єдиноразові збитки від втрати запасів і готівки в збанкрутілому банку Фінансова ініціатива, а також списання дебіторської заборгованості, результати компанії виявилися дуже неефективними.

"Виробничі потужності не пройшли навіть точку беззбитковості, і компанія терміново потребує збільшення обсягів виробництва. Це завдання буде головним для Авангарду на друге півріччя і на 2016 рік. Від того, як компанія впорається з ним, буде залежати подальше її існування", - говорить він.

Зараз уже очевидно, що в жовтні цього року Авангард не зможе погасити єврооблігації на суму $200 млн., стверджує аналітик. "З огляду на кепський стан справ у компанії, імовірність того, що кредитори погодяться на реструктуризацію бондів, зменшується. У керівництва Авангарду мають відбутися важкі переговори із власниками облігацій, і з цією метою компанія найняла радників із числа провідних інвестиційних компаній", - додає він.

І. Дзвінка стверджує, що звітність компанії дещо сфабрикована. "Компанія готується до реструктуризації своїх єврооблігацій з погашенням наприкінці жовтня й хоче домогтися більш вигідних для себе умов. Що дивно, поголів'я курей-несучок продовжило падати, незважаючи на те, що протягом 2014-го Авангард призупинив операції на потужностях, розташованих на Донбасі або в зоні, близькій до кордону з Росією", - говорить він. За його словами, компанія відзвітувала про зростання собівартості в доларовому еквіваленті (на 59%) у першому півріччі 2015 року, що далеко не відповідає фундаментальній картині, адже близько 30% витрат номіновані в гривні, та й ціни на зернові за останній рік знизилися на 20%.

Роман Тополюк з Concorde Capіtal погоджується із І.Дзвінкой. "Авангард у такий спосіб створює умови для сценарію реструктуризації, що може бути досить жорсткою не тільки щодо збільшення строку погашення, але й вимоги списати частину боргу бондхолдерами.

Інвестори не поспішають

На оприлюднені фінрезультати відреагували й інвестори. Після того як компанії відзвітували про свою роботу, вартість всіх українських публічних компаній на світових біржах знизилася на 7% - до $2,36 млрд.

Безумовно, найбільший на вплив на загальний результат мало падіння вартості акцій Авангарду, що подешевшав на 51% станом на 1 серпня. Також на 26% знизилася вартість акцій Мілкиленда. Зрости вдалося лише KSG Agro – на 6%.

Найдорожчі  цінні папери, як і раніше, в Овостара, однак і вони знецінилися на 1% - до $ 21,7 за акцію. 5% у ціні втратили акції Кернела Андрія Веревського (фінансової звітності компанія поки не розкрила).

Лігабізнесінформ

Інформаційне агентство

www.lіga.net

 

Розробка сайту - Attico