• м. Київ, вул.Золотоворітська, 6-Б
  • +38 (044) 239-93-74
Обліковий запис
Зачекайте, авторизація...
×

Російський ринок пшеничного борошна в 2014/15 МР: в умовах стрімкого зростання цін

Перша половина поточного сезону для сегменту пшеничного борошна добігла кінця.

На роботу ринку в даний період впливали такі фактори: стрімке зростання цін на пшеницю, нестабільна економічна та політична ситуація в країні, а також девальвація національної валюти. Про цінові тенденції та перспективи розвитку сегменту пшеничного борошна і йтиметься в даному матеріалі.

Зростання цін: слідом за продовольчою пшеницею

Поточний сезон для ринку пшеничного борошна став дзеркальним відбиттям тенденцій на ринку сировини. Оптимістичні прогнози виробництва пшениці, достатня кількість пропозицій високоякісної сировини за прийнятними цінами сприяли планомірному понижувальному ціновому тренду на початку сезону. Вже до липня 2014 р. ціни пропозиції на пшеничне борошно вищого та 1 сорту в європейській частині знизилися в середньому на 2000 руб/т і зафіксувалися в діапазонах 12000-14000 і 11400-12800 руб/т EXW відповідно.

Природно, з урахуванням сформованої ситуації учасники ринку не очікували активного зростання цін у борошномельному секторі, однак із жовтня 2014 р. відпускні ціни на готову продукцію почали зростати. Ключовими факторами впливу, що сприяють активному збільшенню цін на борошно, були:

- валютні коливання та девальвація російського рубля;

 - різке скорочення кількості пропозицій продовольчої пшениці і, як наслідок, збільшення її вартості;

 - підвищення попиту переробних та експортно-орієнтованих компаній на зерно.

Для збереження рентабельності виробництва основна частина борошномелів була змушена підвищувати відпускні ціни на готову продукцію. Згідно із даними ІА «АПК-Інформ», уже до початку листопада 2014 р. ціни пропозиції на борошно вищого сорту зросли на 1500-2000 руб/т і зафіксувалися в європейській частині в межах 13500-15500, у Західно-Сибірському регіоні – у діапазоні 14500-17000 руб/т на базисі EXW.

Однак, незважаючи на зростаючий ринок, не всі переробники мали можливість підвищувати відпускні ціни на готову продукцію через високу конкуренцію. З найбільшими труднощами зіштовхнулися учасники ринку в регіонах, що не виробляють зерно, таких як Північно-Західний. Високі витрати на доставку пшениці компенсувати лише підвищенням цін на борошно було досить важко, особливо з огляду на той факт, що в такі регіони традиційно надходять пропозиції готової продукції із сусідніх областей, що вирощують зерно (Тамбовська, Воронезька), за більш прийнятними цінами.

При цьому темпи продажів борошна, незважаючи на зростання цін, залишалися досить високими. Основна частина споживачів, побоюючись подальшого підвищення цін у борошномельному секторі, намагалася сформувати обсяги продукції для максимально можливої перспективи. Так, уже до кінця грудня 2014 р. середні ціни пропозиції на пшеничне борошно вищого та 1 сорту в європейській частині зафіксувалися в межах 17000-19000 і 15000-18000 руб/т EXW відповідно. У Західно-Сибірському регіоні відпускні ціни на вищевказану продукцію озвучувалися в діапазонах 17000-19000 і 16000-18000 руб/т EXW. Окремо хотілося б відзначити Уральський регіон, де ціни пропозиції на готову продукцію досягли свого максимуму за останні кілька сезонів і зафіксувалися в межах 19000-21000 і 17000-18500 руб/т на базисі EXW. Настільки активному зростанню цін сприяло декілька факторів. По-перше, обмежена кількість пропозицій пшениці. По-друге, конкуренція з боку покупців із Казахстану, які були змушені вести закупівлі російського зерна і суттєво «підігрівали» ринок високим попитом і більш привабливими для аграріїв цінами.

Попит і очікування ринку

У цей час оператори ринку зіштовхнулися із суперечливою ситуацією на ринку. З одного боку, кон'юнктура ринку продовольчої пшениці не дозволяє борошномелам знижувати відпускні ціни на готову продукцію. З іншого боку, з огляду на високі ціни на борошно та зниження попиту споживачів, ряд операторів ринку європейської частини змушений надавати цінові знижки на продукцію з метою активізації торговельної діяльності. Природно, на даному етапі формування цінових знижок залежить від закуповуваних споживачами обсягів продукції та форми/строків оплати. У той самий час, переробники Уральського та Західно-Сибірського регіонів, зазнаючи труднощів із придбанням сировини для переробки за прийнятними цінами, очікують нового витка підвищення цін.

«Поточний сезон не дає нам розслабитися. Очікування того, що цінова ситуація після новорічних свят стабілізується, не виправдалися, і ціни на сировину і надалі підвищуються. Якщо невдовзі аграрії не збільшать кількість пропозицій пшениці за більш прийнятними цінами, то нас очікує поновлення підвищувального цінового тренда в секторі пшеничного борошна. Вже поточного тижня ряд борошномельних компаній Уральського регіону задекларував ціни пропозиції на хлібопекарське борошно вищого сорту на рівні 23000 руб/т на базисі EXW, що може стати ціновим максимумом за останні кілька сезонів. Причому як відіб'ються такі ціни на активності продажів, угадати поки досить складно», - коментує оператор ринку Уральського регіону.

Експорт

Експорт пшеничного борошна в першій половині поточного МР не був настільки рекордним, як експорт пшениці, й очікуваного трейдерами сплеску продажів не відбулося. З липня по листопад 2014 р. експортне постачання готової продукції з Росії скоротилося на 16%  у порівнянні з аналогічним періодом сезону-2013/14.  При цьому ціни пропозиції на пшеничне борошно 1 сорту в Південному регіоні до жовтня 2014 р. зафіксувалися в межах 270-310 USD/т на базисі FCA. У свою чергу, у Західно-Сибірському регіоні відпускні ціни на борошно 1 сорту склали 270-320 USD/т на тих же умовах. Однак уже із середини грудня 2014 р. ціни пропозиції на борошно почали поступово знижуватися. Незважаючи на зростання цін у борошномельному сегменті на внутрішньому ринку, відпускні ціни на готову продукцію 1 сорту на експорт знижувалися внаслідок двох основних факторів:

- девальвації російського рубля відносно долара США, у результаті чого знизилися відпускні ціни в доларовому еквіваленті;

- необхідності експортерів в активізації продажів.

Основними країнами-імпортерами пшеничного борошна стали Абхазія, Грузія, Туркменістан, Монголія, Китай, Корея та ін.

«У другій половині сезону ми очікуємо активізації експортних відвантажень готової продукції на зовнішні ринки. Насамперед, цьому сприятиме введення мита на відвантаження пшениці з РФ. Уже зараз інтерес до російського пшеничного борошна почали виказувати Китай та Ізраїль», - коментує учасник ринку Західно-Сибірського регіону.

А що в підсумку?

Підбиваючи підсумки першої половини 2014/15 МР, досить складно робити довгострокові прогнози. Незважаючи на те, що оператори ринку не позбавлені оптимізму, сподіватися на значне зниження цін у борошномельному секторі не доводиться. Ключовими факторами впливу на ціноутворення в борошномельному сегменті, на думку операторів ринку, у другій половині сезону будуть:

- ціни пропозиції на пшеницю на внутрішньому ринку;

- кількість і якість пропозицій зернової з боку виробників;

- попит експортно-орієнтованих компаній на пшеницю;

- активність торговельної діяльності в борошномельному секторі;

- попит імпортерів на пшеничне борошно.

Ринкова довідка

Згідно із даними Росстату, за підсумками липня-грудня поточного сезону виробництво пшеничного та пшенично-житнього борошна склало 4,7 млн. тонн, що в цілому відповідає показнику за аналогічний період 2013/14 МР. У цілому, за оцінками ІА «АПК-Інформ», виробництво даної продукції в сезоні-2014/15 може скласти 8,9 млн. тонн. Загальна пропозиція пшеничного борошна з урахуванням перехідних запасів складе 9,6 млн. тонн (+1,2% до 2013/14 МР). Внутрішня потреба Росії в пшеничному борошні оцінюється на рівні 8,7 млн. тонн.  

За підсумками 5 місяців 2014/15 МР на зовнішні ринки з Росії було поставлено 45,8 тис. тонн пшеничного борошна (без урахування постачання в рамках ТС), що на 16% поступається показнику експорту за аналогічний період 2013/14 МР. Якщо темпи постачання борошна в поточному сезоні істотно не активізуються у світлі прийняття експортного мита на постачання пшениці, то за підсумками поточного сезону експорт пшеничного борошна не перевищить 150 тис. тонн.

Поліна Калайда

География поставок пшеничной мки из РФ в 2014/15 МГ*
Страна Объем, тыс. тонн Доля, %
Абхазія 10,0 22%
Грузія 5,9 13%
Туркменістан 4,9 11%
Монголія 4,8 11%
Китай 4,5 10%
Інші 15,7 34%
     
     
Всего 45,8  
*Данные за июль-ноябрь 2014/15 МГ

 

  

Розробка сайту - Attico