• м. Київ, вул.Золотоворітська, 6-Б
  • +38 (044) 239-93-74
Обліковий запис
Зачекайте, авторизація...
×
Старт 2015/16 МР на українському ринку пшеничного борошна та висівок

Старт 2015/16 МР на українському ринку пшеничного борошна та висівок

Очевидно, що цінова ситуація на українському ринку пшеничного борошна перебуває в прямій залежності як від кон'юнктури ринку продовольчої пшениці, так і активності попиту покупців. Аналізуючи роботу сектору продуктів переробки в перші місяці 2015/16 МР, експерти ІА «АПК-Інформ» дійшли висновку, що фактори впливу істотно не змінилися, але з'явилися деякі особливості. Про розвиток цінової ситуації, перспективи й очікування операторів ринку в нашому матеріалі.

 

Сектор пшеничного борошна: робота під тиском ринку сировини

Внутрішній ринок

Напередодні поточного сезону (червень ц.р.) цінова ситуація в секторі пшеничного борошна була нестабільною: ціни пропозиції на готову продукцію залежно від кон'юнктури ринку продовольчої пшениці коректувалися як убік підвищення, так і зниження. При цьому учасники ринку припускали, що через високі ціни на борошно протягом 2014/15 МР їхнього істотного сезонного зниження на початку 2015/16 МР не варто очікувати. Так, відпускні ціни на борошно вищого та 1 ґатунку (5000-5300 і 4800-5000 грн/т EXW відповідно), які фіксувалися на початку липня ц.р., до серпня ц.р. знизилися не більш ніж на 100-200 грн/т. Зниження цін пропозиції на готову продукцію було обумовлено високою конкуренцією на ринку та необхідністю в активізації темпів збуту. Знизити собівартість помольної партії борошномели найчастіше могли завдяки тому, що використовували у виробництві зерно нового врожаю, яке можна було придбати за більш низькими цінами попиту, але воно, у той самий час, мало низькі якісні показники. Відзначимо, що далі саме питання якості сировини стало найбільш гострим для переробників, оскільки внаслідок несприятливих погодних умов напередодні й під час проведення збиральної кампанії 2015 р. основні якісні показники зернової знизилися, а частка пшениці борошномельних кондицій у загальному обсязі продовольчої зернової не перевищувала 50%.

Матеріал по темі: Українське борошно: у битві за якість та економію

Даний фактор уже на початку серпня ц.р. став впливати на ситуацію в зазначеному сегменті, і після незначного зниження цін на ринку встановилася відносна цінова стабільність. Багато хто із борошномелів відзначав, що сформувати запаси зернової з відповідними до вимог ГОСТу якісними показниками для роботи в довгостроковій перспективі було досить складно через те, що аграрії бажали в першу чергу реалізувати пшеницю низької якості. Також ситуація ускладнювалася нестабільним курсом валют і високим попитом трейдерів, які створювали конкуренцію переробним підприємствам. Відзначимо, що, незважаючи на дані труднощі, борошномели не мали можливості підвищувати відпускні ціни через невисокі темпи збуту готової продукції.

Сформовану ситуацію прокоментував учасник ринку Харківської області:

«Із початку вересня до кінця жовтня нам доводилося працювати в досить складних умовах. Так, незважаючи на подорожчання та дефіцит високоякісної сировини, багато хто із переробників, у тому числі й наше підприємство, не мав можливості в зазначений період коректувати ціни на борошно відповідно до тенденцій ринку продовольчої пшениці. Основними споживачами пшеничного борошна є пекарі, і, природно, ціни на продукцію регулюються урядом, який не був зацікавлений у підвищенні цін на хліб напередодні виборів».

Поступово підвищуватися, у середньому на 100 грн/т на тиждень, ціни на борошно почали наприкінці жовтня ц.р. Основний вплив на дану тенденцію мали такі фактори, як коливання курсу валют, активний експорт, а також обмежена кількість пропозицій продовольчої пшениці з відповідними до вимог ГОСТу якісними показниками. Так, до початку листопада ц.р. ціни пропозиції на продукцію вищого та 1 ґатунку в більшості регіонів зросли до 5200-5600 і 4900-5100 грн/т EXW відповідно.

«Наразі важко давати будь-які прогнози розвитку цінової ситуації. Ринок досить непередбачуваний, оскільки другий сезон поспіль ключовим фактором ціноутворення є курс валют. Попит на готову продукцію також має вплив на ціни, але, незважаючи на це, ціни на борошно підвищуються, адже працювати в збиток ніхто не буде», - коментує учасник ринку Дніпропетровської області.

Середні ціни пропозиції борошна в україні

Експортний ринок

Відзначимо, що минулий сезон для ринку пшеничного борошна характеризувався стабільними темпами експорту, який склав близько 258 тис. тонн проти 228 тис. тонн в 2013/14 МР. На думку операторів ринку, незначному збільшенню постачання продукції на зовнішні ринки сприяли кон'юнктура світового ринку та конкурентоспроможні ціни на українське борошно вищого та 1 ґатунку.

Разом із тим, уже на початку 2015/16 МР попит імпортерів на борошно істотно збільшився, зокрема з боку таких країн, як Китай, Корея та Молдова. У період із липня по вересень ц.р. обсяги експортних поставок українського борошна зросли до 81 тис. тонн, що в 2 рази перевищує аналогічний показник минулого сезону. При цьому Китай збільшив закупівлі українського пшеничного борошна до 24,3 тис. тонн.

Цінова ситуація на експортному ринку борошна, навпаки, стала великим розчаруванням не тільки для українського, але й світового ринку в цілому. І якщо на початку жовтня 2014/15 МР зазначений вид продукції на базисі FCA реалізувався за цінами 280-310 і 262-300 USD/т відповідно, то наприкінці жовтня ц.р. ціни пропозиції на борошно вищого та 1 ґатунку варіювалися вже в межах 190-220 і 180-215 USD/т FCA. На думку учасників ринку, низькі відпускні ціни були обумовлені високим виробництвом і, відповідно, достатньою кількістю пропозицій продукції у світі, а також високою конкуренцією в даному секторі.

Сектор пшеничних висівок: без цінових зльотів

Відзначимо, що перші місяці 2015/16 МР для українського ринку пшеничних висівок характеризувалися відносною ціновою стабільністю. На думку операторів ринку, дана тенденція зберігалася завдяки достатній кількості пропозицій фуражних зернових і прийнятним цінам на них, а також помірним темпам збуту. Так, згідно із даними ІА «АПК-Інформ», середня вартість пшеничних висівок із липня до початку листопада ц.р. варіювалася у межах 2000-2200 грн/т EXW. Попит представників комбікормових і переробних підприємств на дану продукцію був помірним. Багато хто із них купував невеликі обсяги висівок, зосередившись на закупівлі таких культур, як фуражна пшениця та ячмінь нового врожаю. Прийнятні ціни виробникам могли запропонувати лише експортери, які виявляли активну цікавість до закупівель і нерідко підвищували ціни попиту на зазначений вид продукції до 2500-2600 грн/т СРТ-порт із метою термінового поповнення запасів сировини для виконання зобов'язань щодо раніше укладених контрактів.

Матеріал по темі: Український ринок пшеничних висівок: цінові тенденції 2014/15 МР

Відзначимо, що поточного сезону пшеничні висівки українського виробництва залишаються досить затребуваними на світових площадках, про що свідчить збільшення експортного постачання. Так, у період із липня по вересень ц.р. обсяг експорту пшеничних висівок зріс до 139,6 тис. тонн проти 119 тис. тонн за аналогічний період 2014/15 МР. Основними імпортерами, як і раніше, залишаються Туреччина та Єгипет, пік закупівельної активності яких припадає на першу половину сезону. Відзначимо, що в період із липня по листопад 2015/16 МР ціни пропозиції на дану продукцію на базисі FOB істотних змін не зазнавали і варіювалися в межах 125-128 USD/т FOB.

Очікування операторів ринку

Наразі учасники ринку припускають, що ключовим трендом 2015/16 МР може стати зростання цін. Високі витрати на переробку через подорожчання енергоносіїв і стрімке зростання цін на продовольче зерно вже зараз впливають на роботу ринку пшеничного борошна. У результаті до кінця календарного року ціни пропозиції на даний вид продукції можуть зрости на 500-1000 грн/т. Разом із тим, цінова ситуація в секторі пшеничних висівок, найімовірніше, буде відносно стабільною і залежатиме, у першу чергу, від попиту споживачів.

Віра Коптіла, АПК-Информ

Об'єм і географія експорту українського борошна, круп і висівок в липні-серпні 2015 року

Виробництво продукції зернопереробної галузі в Україні за липень-серпень 2015 року

Об'єм і географія експорту українського борошна і висівок в 2014/15 МР. Доповнення

 

Розробка сайту - Attico