• м. Київ, вул.Золотоворітська, 6-Б
  • +38 (044) 239-93-74
Обліковий запис
Зачекайте, авторизація...
×

Український ринок пшеничних висівок: цінові тенденції 2014/15 МР

Ринок пшеничних висівок – це повністю залежний ринок. Причому не стільки від попиту покупців, скільки від цінової ситуації в сегменті пшеничного борошна, а також темпів його реалізації. Безумовно, 2014/15 МР не став винятком. Про основні тенденції, які були характерні для ринку висівок у поточному сезоні, йтиметься в даному матеріалі.

Перша половина 2014/15 МР для українського ринку пшеничних висівок була багато в чому передбачуваною. Достатня кількість пропозицій продовольчих і фуражних зернових, прийнятні ціни на них, а також стабільні темпи збуту пшеничного борошна на старті сезону сприяли зниженню цін на висівки у середньому на 100-150 грн/т – до 1100-1700 грн/т EXW. Лише в одиничних випадках зазначений діапазон коректувався переробниками як убік зниження з метою активізації продажів, так і убік збільшення для збереження рентабельності виробництва. Відзначимо, що обсяги випуску висівок прямо залежать від обсягів виробництва пшеничного борошна та, в підсумку, є підстрахуванням для виробників. Так, у випадку збільшення прибутку від реалізації борошна багато хто із переробників має можливість знижувати ціни на висівки, і навпаки.

«Коли з одного виду сировини одночасно виробляється кілька видів продукції, наприклад пшениці, то враховані витрати на помел розподіляються. Ми визначаємо виробничу собівартість кожного сорту продукції шляхом множення витрат на одну одиницю на кількість умовних одиниць кожного сорту. Таким чином, у випадку зниження темпів продажів пшеничного борошна та доходу від його реалізації, що є сезонним чинником, ми дещо коректуємо рентабельність за рахунок висівок, манної крупи, кормової мучки та ін.

Відзначу, що вихід пухнатих висівок становить близько 20-25%. Однак основний обсяг продажів припадає на гранульовану продукцію, що підвищує її вартість у середньому на 250-350 грн/т», - коментує ситуацію переробник Харківської області.

У другій половині 2014/15 МР складна економічна ситуація в країні та девальвація національної валюти дестабілізували ринок. Внаслідок активного зростання цін на продовольчу та фуражну групи зернових більшість переробників були змушені постійно підвищувати відпускні ціни на продукти переробки. У підсумку ринки взаємодіяли за принципом доміно, а цінові зміни в одному із сегментів викликали аналогічні зміни в іншому. Так, згідно із даними ІА «АПК-Інформ», мінімальна вартість пшениці 3 класу із січня по березень ц.р. зросла в середньому на 124%, 6 класу – на 136%, пшеничного борошна – на 125%, пшеничних висівок – на 127%. Вартість останніх досягала 2500-3500 грн/т EXW.

Відпускні ціни на муку, висівки, пшеницю 2 кл, пшеницю 3 кл.

У середині березня ц.р. ціни на ринку сировини почали активно знижуватися внаслідок стабілізації курсу долара відносно гривні, отже, у сегментах продуктів переробки встановилася аналогічна тенденція. Так, вартість пшеничних висівок уже у квітні ц.р. знизилася до 1600-2300 грн/т EXW. Однак темпи реалізації, незважаючи на готовність борошномелів надавати цінові знижки, залишалися низькими.

Мирослав Капущак, директор ПП «Добробут»:

«Закуповуємо пшеничні висівки стабільно цілий рік, однак піковим залишається все ж таки осінньо-зимовий період. Дефіциту пропозиції даної продукції, як правило, не спостерігається. Однак відзначу, що на початку ц.р. ситуація різко змінилася. Через валютні коливання відпускні ціни на даний вид продукції зросли в середньому на 700 грн/т – до 2000 грн/т EXW, внаслідок чого купівельна спроможність переробних підприємств помітно знизилася. Прийнятні ціни виробникам могли запропонувати тільки експортери, конкуренція з боку яких відчувалася тоді й відчувається на цей час».

Іван Тигілов, менеджер із закупівель ВАТ «Харківський комбікормовий завод»:

«Закуповуємо пшеничні висівки у постійних постачальників протягом усього сезону. Однак у весняно-літній період, коли ціна на зернові традиційно знижується, ми збільшуємо закуповувані обсяги висівок. Нестабільна цінова ситуація поточного МР дещо вибила нас зі звичайного графіка закупівель. Відзначу, якщо в серпні 2014 р. вартість даної продукції не перевищувала 1000 грн/т EXW, то в січні ц.р. вона сягала 3500 грн/т EXW, через що ми частково перейшли на житні висівки, ціна на які на порядок нижча. На даний момент ціни на пшеничні висівки більш-менш стабілізувалися, зафіксувавшись у межах 2000-2200 грн/т EXW».

Окремо варто виділити роботу ринку пшеничних висівок у зоні конфлікту на території Луганської та Донецької областей. Протягом 2014/15 МР темпи реалізації продукції стабільно знижувалися, а із забороною на вивезення всіх видів готової продукції у вересні 2014 р. практично сягнули нуля. Навіть незважаючи на істотне скорочення обсягів виробництва висівок через перебої з подачею електроенергії та води, а головне – втрати ринку збуту, відзначалося їхнє стабільне накопичення в складських приміщеннях. З огляду на даний факт переробники були змушені активно знижувати відпускні ціни, які в лютому ц.р. достигли рекордно низької оцінки в 800 грн/т EXW. Однак даний захід не привів до збільшення темпів реалізації.

Виробництво висівок в Україні 2014/15 МГ

«На даний момент на нашому підприємстві мається близько 500 тонн пшеничних висівок, і продавати їх немає кому, оскільки попит експортно-орієнтованих компаній відсутній через неможливість вивезення продукції за межі зони конфлікту, а істотне скорочення поголів'я худоби звело нанівець попит тваринницьких комплексів», - коментує ситуацію переробник Луганської області.

Експортний ринок

Крім відносно стабільного попиту на внутрішньому ринку, пшеничні висівки українського виробництва досить затребувані й на світових площадках. Основними імпортерами із сезону в сезон залишаються Туреччина та Єгипет, при цьому пік їхньої закупівельної активності припадає на першу половину сезону. Відзначимо, що в період із серпня по листопад 2014/15 МР турецькі та єгипетські покупці закуповували висівки за цінами 140-155 USD/т СPT-порт. Однак, починаючи із грудня 2014 р., темпи відвантажень у даному напрямку знизилися, а разом з ними й ціна. За словами операторів ринку, здешевлення даного виду продукції становило близько 10 USD/т щомісяця. У результаті цього у квітні ц.р. ціни на базисі СPT-порт установилися в межах 100-110 USD/т.

Представник експортно-орієнтованої компанії Херсонської області так коментує роботу ринку в поточному МР:

«Темпи відвантажень пшеничних висівок більшу частину поточного сезону були відносно стабільними. Лише на початку січня ц.р. вони сповільнилися, що обумовлено зниженням попиту турецьких імпортерів. Крім того, на початку поточного календарного року ми зазнавали труднощів з одержанням дозволу на трансграничне переміщення відходів від Мінекології».

Андрій Купченко, аналітик ІА «АПК-Інформ»:

Оскільки висівки є побічним продуктом виробництва борошна, то обсяг їхнього вироблення повністю залежить від обсягів виробництва борошна, які в поточному сезоні характеризуються знижувальним трендом. У результаті за 8 місяців 2014/15 МР на борошномельних підприємствах України було отримано близько 448 тис. тонн висівок, що на 13% менше за аналогічний показник минулого сезону (понад 514 тис. тонн). Знижувальній тенденції сприяли такі фактори, як зростання цін на продовольчу пшеницю, зниження частки продовольчої пшениці борошномельних кондицій у врожаї 2014 р., збільшення виробничих витрат і зменшення попиту на борошномельну продукцію в Україні.

На експортному ринку висівок, навпаки, спостерігається збільшення обсягів поставок української продукції. Ситуації, що склалася, вочевидь, сприяло скорочення в 2014 р. урожаю зернових у Туреччині, яка є основним покупцем українських висівок. За період із липня по січень поточного сезону до Туреччини було експортовано понад 285 тис. тонн висівок, що на 70% більше за аналогічний показник 2013/14 МР (168 тис. тонн). Загальний обсяг експорту українських висівок за період із липня по лютий 2014/15 МР збільшився до 356 тис. тонн, що на 36% більше, ніж за той самий період 2013/14 МР (262 тис. тонн).

Якщо говорити про перспективи розвитку ринку висівок, то очікується зниження внутрішнього попиту на тлі знижувальної тенденції у тваринництві. Якщо говорити про експорт, то, відновивши обсяги виробництва зерна, Туреччина може знизити обсяг закупівель висівок з України. А оскільки саме до Туреччини постачається близько 95% даної продукції (за результатами липня-лютого 2014/15 МР), то це відчутно позначиться на обсягах зовнішніх поставок. Таким чином, на тлі зниження попиту, як на внутрішньому, так і зовнішньому ринках, очікується зниження цін на дану продукцію.

Юлія Шатравка, АПК-Інформ

  

Розробка сайту - Attico